Jakie łóżka warto wybrać

Komfortowe, pozwalające na odpoczynek i regenerację sił – łóżka to ten element wyposażenia mieszkania czy domu, na którym nie powinno się oszczędzać. Mogą być proste i funkcjonalne, mogą także stanowić ciekawy element wystroju sypialni czy pokoju młodzieżowego. Które modele łóżek są odpowiednie, na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru? Oto przydatne informacje, przewodnik zakupowy.

Rodzaje łóżek sypialnianych – nie tylko rama z materacem

Łóżka https://www.amdk.pl/lozka najczęściej zaliczane były do mebli ramowych, z uwagi na prostą konstrukcję bazującą na ramie z nogami i stelażem materaca. Jednak coraz częściej są to solidne meble skrzyniowe, o pełniejszej konstrukcji płytowej i dodatkowych funkcjonalnościach. Ciężko o szczegółową klasyfikację łóżek do sypialni, ich podział nie jest dokładnie usystematyzowany. Można wyróżnić ich rodzaje przede wszystkim ze względu na materiały wykonania, konstrukcję oraz funkcjonalność. Współczesne łóżka najczęściej produkowane są z płyt meblowych, drewna, metalu, a także tkanin oraz wypełnień tapicerskich. Uwzględniając natomiast konstrukcję oraz funkcjonalność łóżek, można wyróżnić między innymi:

  • łóżka proste stelażowe, na ramie, często nawet pozbawione wezgłowia, wykonane z drewna lub metalu,
  • łóżka z zagłówkiem i rzadziej zanóżkiem, na przykład typu saniowego z czy Santiago,
  • rozkładane łóżka, z różnymi systemami wysuwanych materaców, powierzchni spania,
  • łóżka w szafie, Murphy’s bed, chowane w pionie lub poziomie w meblu, gdy nie są używane,
  • łóżka z baldachimem, zdobione, inspirowane najczęściej barokowo,
  • cieszące się rosnącą popularnością łóżka z pojemnikiem – podnoszony stelaż albo wysuwane szuflady,
  • łóżka kontynentalne, o wyższej konstrukcji, tapicerowane,
  • łóżka piętrowe, na antresoli, będące zwykle wariantem łóżek z zagłówkiem.

Większość łóżek będących w sprzedaży to modele, które wymagają uzupełnienia materacem. To on odpowiada w głównej mierze za komfort snu, pozwala dopasować łóżko do indywidualnych potrzeb.

Jakie parametry łóżek są ważne?

O doborze łóżek decyduje zwykle wiele czynników, a ich poziom ważności jest kwestią dość indywidualną. Z pewnością w pierwszej kolejności należy uwzględnić przestrzeń, gdzie łóżko ma stać oraz to, jaką funkcję ma pełnić. Warto zatem określić, jakie wymiary maksymalne może mieć łóżko, czy ma być to model jedno, czy dwuosobowy, jaki materac ma pomieścić. Optymalna szerokość materaca do łóżka dla jednej osoby to 80-90 cm, dla dwóch – 160, a nawet 180 cm. Oczywiście można także sięgać po łóżka węższe, gdy na przykład w danym miejscu brakuje przestrzeni na szerszy materac. Standardowa długość łóżka, a właściwie materaca to 200 cm, można także znaleźć modele typu king size o wymiarach 200 na 220 cm, natomiast większe długości wykonywane są na zamówienie. Przy zakupie łóżek istotną rolę może odgrywać także budżet, bo ceny bywają mocno zróżnicowane.

Materiały wykonania łóżek – estetyka i ergonomia

Klasyczne łóżko kojarzy się z drewnianą ramą i zagłówkiem, ale dawno już przestało być to jedyną opcją. Często stosuje się elementy tapicerskie, albo wręcz całe łóżka są tapicerowane tkaniną lub skórą. Warto wybierając model łóżka uwzględnić jednak nie tylko nowoczesny wygląd i efektowne wykończenie, ale także jego komfort, ergonomię użytkowania na co dzień. Przykładowo wielbiciele lektury w łóżku wybiorą miękki wyprofilowany zagłówek, zaś osoby lubiące mieć dobrze zagospodarowaną przestrzeń – modele łóżek z pojemnikiem na pościel i nie tylko. Materiały powinny być ponadto trwałe, solidne i stosunkowo proste w utrzymaniu w czystości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here