Jak wybrać lampę do salonu: wymiary, moc, kształt, rodzaj żarówek

0
949

Na te i inne pytania odpowiada doświadczony architekt wnętrz.

Lampa w salonie to nie tylko czysto praktyczny element wnętrza, ale również ważny element dekoracyjny. Aby nie tracić czasu – weź kartkę, długopis, sprawdź wysokość salonu oraz jego powierzchnię i przejdźmy do szczegółów!

Wymiary żyrandola: wysokość, głębokość, szerokość

Kupując lampę wiszącą, natkniesz się na jego cechy wymiarowe: wysokość, głębokość, szerokość (średnicę). W tych oznaczeniach są pewne niuanse. Na przykład niektórzy producenci wskazują maksymalną i minimalną wysokość żyrandola, a szerokość nazywana jest średnicą.

Maksymalna wysokość oprawy / żyrandola to odległość od punktu mocowania na suficie do spodu konstrukcji, czyli wymiar z nogą lampy, łańcuchem itp.;

Minimalna wysokość lampy to wysokość konstrukcji bez przedłużającej nogi lub łańcucha. Jeżeli długość w specyfikacji jest wskazana bez tego kroku, najprawdopodobniej noga nie jest regulowana;

Szerokość żyrandola jest często określana jako jego średnica;

Istnieją również niuanse związane z głębokością żyrandola. Na przykład szerokość i głębokość symetrycznego żyrandola są równe, ale asymetrycznego będą inne.

Jeszcze więcej o oświetleniu salonu przeczytasz tutaj https://projektowaniewnetrz24.eu/salon-dekorowany-swiatlem

Wysokość lampy a wysokość sufitu

Pamiętaj, że długość łańcucha z reguły możemy regulować, ale nieruchomej nogi w lampie nie można zmniejszyć. Dlatego sprawdź dokładnie wymiary przed zakupem.

Po zawieszeniu lampy, pozostała wysokość to odległość od spodu konstrukcji do podłogi. Standardowo za wygodne uważa się pozostawienie 200 cm licząc od spodu żyrandola do podłogi. Aby wykonać obliczenia należy skorzystać ze wzoru: wysokość sufitu – 200 cm = maksymalna wysokość żyrandola. Wskazana odległość od oprawy do podłogi sprawia, że nie musimy się martwić, że uderzymy głową o lampę lub zahaczymy ją ręką.

Innym sposobem obliczenia dopuszczalnej wysokości żyrandola jest skupienie się na wysokości drzwi, która wynosi około 2 metry. Oznacza to, że lampa nie powinna być niższa niż górna część drzwi.

Ale lepiej nie ufać standardowym wartościom, ale spróbować określić wysokość, biorąc pod uwagę osobiste preferencje, wzrost najwyższego członka rodziny, powierzchnię i wysokość sufitów itp.

WAŻNE: Lampa wisząca nie może być pojedynczym źródłem światła, uzupełnij ją o kinkiety, lampy podłogowe, lampy akcentujące itp.

Jakie oświetlenie zastosować przy niskim suficie – poniżej 2,5 m

Standardowa wysokość sufitów w pomieszczeniach mieszkalnych, powinna wynosić co najmniej 2,5 m. Jeśli sufity mają 2,5 m lub są niższe np. na poddaszu, przyjrzyj się bliżej plafonom, które mają wysokość od około 10 cm do 40 cm.

WAŻNE: Dopasuj oświetlenie pomieszczenia do projektu funkcjonalnego uwzględniając wszystkie wymiary. Na schemacie od razu dostrzeżesz miejsca które powinny zostać doświetlone.

Zobacz również ciekawe projekty wnętrz https://mkdezere.eu/projekty-wnetrz

Wysokie sufity – ponad 3 m

W przypadku wysokich sufitów odpowiednie będą klasyczne żyrandole z wieloma ramionami na jednej nodze. Takie lampy mają od 60 cm w górę. W zależności od aranżacji, możesz zastosować również lampy nowoczesne czy designerskie.

WAŻNE: pamiętaj, że wysokie sufity „zjadają” światło, dlatego moc żarówek musi być zwiększona o 1,5 x od zalecanej standardowej mocy.

Lampy a źródła światła (rodzaje trzonków)

WAŻNE: Przy wyborze lamp należy zwrócić uwagę na gwint żarówek. Lepiej kupić lampę z popularnym gwintem – E27, E14 lub GU10. Co do pozostałych żarówek na mniej popularne gwinty może być potem trudność ze znalezieniem żarówek na wymianę np. gdy szukamy takich o dużej mocy.

Typ żyrandola a rodzaj sufitu

W skrócie:

Sufit betonowy – jest odpowiedni dla każdego typu żyrandola czy lampy.

Sufit napinany – ten typ sufitu wymaga ostrożności przy wyborze żarówek.

Sufit z płyt gipsowo-kartonowych – używaj tylko lekkich żyrandoli sufitowych a przy cięższych oprawach pamiętaj o wzmocnieniu sufitu

Betonowy strop w salonie

Przy tym rodzaju sufitu, możesz przymocować dowolną oprawę. Betonowy strop jest na tyle stabilny, że nie trzeba się bać przymocowania nawet dość ciężkich lamp i żyrandoli.

Sufit napinany w salonie

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania w przypadku żyrandola sufitowego przy zastosowaniu sufitu napinanego jest rodzaj zastosowanych w nim żarówek. Przy suficie napinanym, możemy zastosować jedynie żarówki LED i świetlówki. Źle dobrane żarówki i lampy halogenowe mogą spowodować pożar. Przy tym rodzaju sufitu ważne jest ograniczenie mocy: halogen – może mieć moc nie większą niż 35 W, lampy żarowe – 40 W. Istotna jest również minimalna odległość sufitu od żarówek, która wynosi 20 cm. Plafony powinny mieć ramiona skierowane w dół lub na boki. Jeśli ramiona są skierowane do góry, odległość do sufitu powinna wynosić co najmniej 40 cm.

Sufit z płyt gipsowo-kartonowych w salonie

Pamiętaj, że sufity z płyt gipsowo-kartonowych nie lubią ciężkich lamp i żyrandoli. Użycie lamp powyżej 5 kg wymaga wcześniejszego wzmocnienia sufitu.

Jeśli interesuje Cię oświetlenie salonu może zainteteresować Cię także oświetlenie kuchni https://projektowaniewnetrz24.eu/jak-zaplanowac-oswietlenie-w-kuchni

Kształt żyrandola a kształt pokoju

Do kwadratowych salonów wybierz okrągłe modele żyrandoli, do wydłużonych prostokątne – przy tym kształcie możemy zastosować również kompozycję z kilku lamp umieszczonych w jednym rzędzie.

Lampa / żyrandol w salonie: dobieramy go do wnętrza

Lampa sufitowa / żyrandol połączony z ciemnymi meblami

Ciemne meble i ogólnie ciemne wnętrze salonu, odbija mniej światła niż jasne powierzchnie. Dlatego lepiej wybrać żyrandol z dużą liczbą ramion lub uzupełnić mały żyrandol kinkietami, lampami podłogowymi itp. Z dekoracyjnego i praktycznego punktu widzenia żyrandol wykonany z elementów szklanych, kryształowych i metalowych doskonale nadaje się do ciemnego salonu. Taki model przepuszcza i / lub odbija światło dzienne i sztuczne.

Lampa sufitowa / żyrandol połączony z jasnymi meblami

W jasnych salonach, żyrandol może być dopasowany kolorystycznie do całej aranżacji lub odwrotnie, być kontrastowym elementem.

Trudno wskazać uniwersalną zasadę mówiącą, który żyrandol będzie pasował do jakiego wnętrza, ponieważ żyrandol może pełnić nie tylko rolę praktyczną, ale także dekoracyjną. W ten sposób klasyczne żyrandole wiszące, można umieścić w nowoczesnym wnętrzu. A minimalistyczny, surowy czy geometryczny model lampy, zastosować do klasycznych salonów.

WAŻNE: Pamiętaj, że bez względu na to, jak piękny jest żyrandol, będzie wyglądał źle na nierównym suficie, gdyż światło podkreśli wszelkie nierówności.

Zobacz również artykuł https://www.lazienkaplus.pl/pl/blog/lazienka-szyta-na-miare-czyli-personalizowanie-przestrzeni-228/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here