Jak sprawdzić czy masz astygmatyzm

Astygmatyzm jest jedną z najczęściej występujących wśród populacji ludzkiej wad wzroku, najczęściej wrodzoną i towarzyszącą innym, jak krótkowzroczność i dalekowzroczność. Jest jednak również dość prosty do skorygowania za pomocą odpowiednio dobranych szkieł optycznych w okularach lub soczewek kontaktowych np. marki Acuvue, która stworzyła specjalne soczewki toryczne z technologią ASD, umożliwiającą ich utrzymanie we właściwej pozycji. Są one stworzone ze specjalnych, delikatnych i przepuszczalnych materiałów, które pozwalają na wygodną pracę przed ekranem komputera lub w pomieszczeniach klimatyzowanych. Co powoduje wadę astygmatyzmu i jak można sprawdzić, czy jesteśmy nią dotknięci?

Czym spowodowana jest wada astygmatyzmu?

Astygmatyzm występuje u osób, których krzywizny rogówki są różne. Powoduje to niejednolite załamywanie się światła na siatkówce i niezborność postrzeganego obrazu, zarówno widzianego z bliska, jak i z daleka. Może się również zdarzyć, że astygmatyzm i niezborność widzenia spowodowane są deformacją soczewki oka lub gałki ocznej, np. w wyniku urazu.

Warto wiedzieć, że oko ludzkie rzadko ma idealnie sferyczny kształt, co powoduje, że niewielki astygmatyzm może wystąpić u większości z nas. Jeżeli jednak nie przekracza on 0,5 dioptrii, mówi się o astygmatyzmie fizjologicznym, który nie wymaga korygowania, dzięki tzw. mechanizmom kompensacyjnym umożliwiających właściwe widzenie.

Jak rozpoznać astygmatyzm?

Objawami astygmatyzmu (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm) jest zamazane widzenie, zarówno w momencie podejmowania prób skupienia wzroku na przedmiotach znajdujących się bliżej, jak i dalej. Przy braku odpowiedniego skorygowania tej wady wzroku mogą pojawiać się również inne objawy, jak bóle głowy, zmęczenie, mrużenie oczu i ogólny brak ostrości widzenia. Ważne jest więc umówienie się z lekarzem okulistą, który potwierdzi nasze podejrzenia i dobierze odpowiednie szkła korygujące. Czekając na wizytę u lekarza można również wykonać w domu testy na astygmatyzm, dostępne w internecie. Są to obrazki przedstawiające koncentryczne koła z kontrastami bieli i czerni lub ułożone w koło linie. Przy zdrowym lub odpowiednio skorygowanym wzroku kontrasty kolorów powinny być wyraźne i utrzymane w bieli lub czerni, a linie jednolicie widoczne i ostre. Jeżeli zamiast tego postrzegamy koła w odcieniach szarości lub jedne linie zdają się wyraźniejsze, a inne rozmazane – zaplanowana wizyta może być niezbędna dla szybkiej poprawy naszego komfortu życia i skorygowania astygmatyzmu w wybrany przez nas w konsultacji z lekarzem sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here