Endoskopowa operacja zatok

Endoskopowa operacja zatok to najnowsza forma leczenia przewlekłych stanów zapalnych zatok przynosowych. Celem zabiegu jest usunięcie zmienionej zapalnie błony śluzowej, która przyczynia się do zablokowania zatok. Endoskopowa operacja zatok to najnowsza forma leczenia przewlekłych stanów zapalnych zatok przynosowych. Celem zabiegu jest usunięcie zmienionej zapalnie błony śluzowej, która przyczynia się do zablokowania zatok.

Endoskopowa operacja zatok – wskazania

Nie każda osoba z zapaleniem zatok decyduje się do operacji endoskopowej. O tym, lub taki sposób jest niezbędny, decyduje laryngolog po przeprowadzeniu szeregu badań. Pacjent musi poddać się RTG zatok, który pokaże zakres zmian, tomografii komputerowej nosa oraz zatok przynosowych. Gdy chory decyduje się do zabiegu, niezbędna jest konsultacja z anestezjologiem, żeby wyeliminować przeciwwskazania do znieczulenia ogólnego. Składa się również analizowania krwi, EKG oraz prześwietlenie klatki piersiowej. Chory musi dobrze przygotować się do endoskopowej operacji zatok; przede wszystkim 6 godzin przed zabiegiem nie może spożywać, a 4 godziny pić. Nie winien przyjmować preparatów przeciwkrzepliwych, żeby zmniejszyć ryzyko krwawienia w trakcie operacji. Środki te zaprzestaje wykorzystywać 3 dni przed zabiegiem.
Operację zatok odbywa się u osób:
• pacjentów na długotrwałe zapalenie zatok przynosowych (z polipami czy bez), u których nieskuteczna okazała się kuracja środkami na zatoki,
• z torbielami zatok przynosowych,
• ze skrzywioną przegrodą nosową, która może predysponować do choroby,
• z grzybnią.

Na czym polega endoskopowa operacja zatok

Endoskopowa operacja zatok – przygotowanie do zabiegu

Pacjentowi nie można spożywać min. 6 godzin oraz pić min. 4 godziny przed planowanym zabiegiem. Na 3 dni przed operacją chory nie może przyjmować preparatów przeciwkrzepliwych, np. polopiryny czy aspiryny, bo zwiększają one ryzyko nastąpienia krwawienia w trakcie operacji a w stanie pooperacyjnym.

Endoskopowa operacja zatok – rozwój

Operację zatok składa się w znieczuleniu ogólnym. Po wprowadzeniu sondy endoskopowej do jamy nosa na ekranie monitora specjalista dostrzega tkanki zajęte chorobowo, które blokują ujścia zatok przynosowych. W trakcie endoskopowej operacji zatok usuwana jest patologiczna śluzówka za pomocą mikronarzędzi chirurgicznych. Zabieg tenże udrażnia naturalne ujście zatok oraz rozwija je, wskutek czego błona śluzowa regeneruje się oraz jest przywrócona odpowiednia wentylacja zatok przynosowych. Na koniec (jeśli występuje intensywne krwawienie) specjalista zakłada pacjentowi tamponadę na 2 dni, które chory jest w szpitalu. Po zabiegu pacjent winien przez tydzień odpoczywać oraz wykorzystywać sterydoterapię donosową. Endoskopowa operacja zatok obniża choroby połączone z przewlekłym zapaleniem zatok – ból twarzy staje się łagodniejszy, pacjent lepiej oddycha. Powikłania po operacji zatok są niezwykle rzadko – może przecież dotrzeć do przebicia się do oczodołu.

Endoskopowa operacja zatok – cena

Osoby mające ubezpieczenie zdrowotne potrafią poczekać w kolejce na darmową operację. W swej klinice tego rodzaju zabieg kosztuje ok. 7 tys. zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here