Co robi notariusz

Pamiętacie „Wesele” w reżyserii Wojtka Smarzowskiego? Jednym z bohaterów był tam notariusz Janocha. Ubrany w sweter, mający przylizane włosy, trzymający teczkę w dłoni. Jeżeli ktoś nigdy nie korzystał z usług takiego pana, to może go sobie tak wyobrażać. Tymczasem notariusz w dzisiejszych czasach załatwia sprawy w kancelarii i wygląda na bardziej uczciwego.

Funkcja zaufania publicznego

Po pierwsze, to nierealne, aby taki człowiek, nazywany dawniej, rejentem, mianowany przez ministra sprawiedliwości i upoważniony przez niego do sporządzania aktów notarialnych, zachowywał się podobnie jak Janocha. Nie ma mowy, aby swoje usługi realizował w stanie nietrzeźwym.

Chcąc skorzystać z jego pomocy, należy udać się na obowiązkową wizytę do miejsca wspomnianego na wstępie. A jest nim oczywiście kancelaria notarialna. Idąc do znajdującego się w niej biura, można być pewnym, że pożądany przez nas dokument nabierze mocy prawnej i nie zostanie podważony przez sąd.

Najważniejsze zadania notariusza

Czym dokładnie zajmuje się taki prawnik? Przygotowuje dokumenty, bez których niemożliwe byłoby sfinalizowanie pewnych procedur. Chodzi tutaj między innymi o różne poświadczenia, intercyzy, sprawy spadkowe, zakładanie spółek czy wreszcie umowy dotyczące sprzedaży i kupna danej nieruchomości. Z takimi czynnościami kancelaria notarialna ma najczęściej do czynienia.

Kiedy umawiamy się z notariuszem, jesteśmy pewni, że wykona on swoją pracę profesjonalnie. Jest przecież prawnikiem upoważnionym do tworzenia aktów notarialnych. Musi być obecny przy dwóch zainteresowanych stronach. Mówi o tym polskie prawo, a dokładniej ustawa przygotowana w 1991 roku. Gdyby nie kancelaria notarialna, liczba sporów sądowych byłaby z pewnością znacznie większa.

Kupno nieruchomości

Nie będziemy tutaj opisywać dosłownie wszystkich czynności, z jakimi można spotkać się w kancelarii notarialnej, ale o jednej z nich warto wspomnieć. Mowa o przypadkach, kiedy koniecznie potrzebna jest właśnie umowa sprzedaży nieruchomości. Notariusz wręczy taki dokument będący ostatnim etapem transakcji, jaka odbywa się między kupującym a sprzedającym.

Sama tego typu umowa może jednak okazać się niewystarczająca. Dodatkowo zalecane jest bowiem, aby podpisać jeszcze umowę zwaną przedwstępną. Dzięki niej każdy będzie w stu procentach pewny, że obie strony wywiążą się z ustalonych postanowień.

Artykuł powstał w oparciu o materiały ze strony notariusz-bydgoszcz.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here