trzustka

Trzustka jest bardzo ważnym organem ludzkim. Jej głównym zadaniem jest czynny udział w procesach trawiennych oraz produkcja hormonów (insuliny i glukagonu). Odpowiada za trawienie białek, tłuszczów i węglowodanów. Gdy trzustka nie będzie funkcjonować tak jak powinna, nasza przemiana materii może być nieprawidłowa. Właśnie dlatego powinniśmy o nią dbać.

Jak dbać o trzustkę?

Należy ograniczyć złe tłuszcze

Jeżeli zależy nam na zdrowiu trzustki, powinniśmy zadbać o prawidłową dietę. Jej podstawowe zasady to regularne posiłki, ale o zmniejszonych porcjach. Unikanie ciężkich, smażonych potraw. Najlepszym rozwiązaniem będzie spożywanie dań, które zostały przyrządzone na parze, gotowane lub upieczone w piekarniku.

Należy wprowadzić do diety zdrowe tłuszcze, takie jak: oliwa z oliwek, olej lniany czy olej z pestek winogron. W diecie powinny również znaleźć się ryby, które mają wiele cennych składników, które działają ochronnie na trzustkę. Jeżeli chodzi o mięso, polecane jest wyłącznie chude, białe mięso.

Przeczytaj też: http://www.sztukapielegnowania.pl/krem-na-zime-jaki-bedzie-odpowiedni-dla-naszej-skory-twarzy/

Należy wykonać badania krwi

Podstawą jest sprawdzenie poziomu enzymu amylaza. Jest to bardzo ważny enzym trzustkowy, którego zadaniem jest trawienie węglowodanów. Gdy w wynikach badań, zauważymy że doszło do podwyższenia jego poziomu, prawdopodobnie świadczy to o tym, że doszło do zapalenia trzustki lub choroby nerek. Oprócz amylazy, równie ważna jest lipaza. Jest to również enzym trzustkowy, który z kolei rozkłada triglicerydy.

Należy unikać używek

Alkohol odpowiada za większość przewlekłych zapaleń trzustki. Gdy pijemy go regularnie, nadmiar prowadzi do zniszczenia struktury trzustki, która produkuję enzymy trawienne oraz insulinę.

Oprócz alkoholu, powinniśmy również unikać tytoniu. Palenie papierosów stanowi czynnik ryzyka rozwoju chorób trzustki.

Należy jeść jogurty

Żywe kultury bakterii, które znajdują się w jogurtach pomagają zwalczyć chorobę i złagodzić jej objawy. Dodatkowo chronią nasz układ odpornościowy. Ponad to są doskonałym źródłem białka.

Źródło: https://www.alandis.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here