Pożyczka przed Świętami – ratunek dla domowego budżetu

0
Pożyczka przed Świętami

Święta to wyjątkowy czas w roku. Rodzinne spotkania, wymienianie się prezentami, choinka i pięknie udekorowane wnętrza. Wspólne spędzanie czasu z najbliższymi chociaż przez te kilka dni w roku, pozwala nam naładować akumulatory na następne miesiące. I chociaż za te najcenniejsze rzeczy takie jak miłość i poczucie wspólnoty nie płacimy ani grosza, to ta bardziej materialna oprawa Świąt wymaga od nas znalezienia odpowiednich nakładów finansowych. Chcesz podreperować nieco swój domowy budżet, biorąc pożyczkę? Sprawdź, jak wybrać najlepszą!

Najczęstsze przyczyny awarii w sezonie zimowym i wczesną wiosną

0
Najczęstsze przyczyny awarii w sezonie zimowym i wczesną wiosną

Niskie, nie tylko ujemne, temperatury negatywnie wpływają na kondycję wielu podzespołów w samochodach. Specyfika polskiej zimy to też inne zagrożenia wynikające przede wszystkim ze sposobów walki z oblodzeniem i śniegiem na drogach. Samochód, nawet najbardziej cenionej za niezawodność marki, może podczas zimy lub wczesną wiosną odmówić posłuszeństwa. Aby zminimalizować ryzyko awarii, warto dowiedzieć się, do jakich usterek może dojść wskutek eksploatacji w sezonie zimowym.

Trudności z rozruchem

Użytkownicy najczęściej uskarżają się na problemy z uruchamianiem samochodu. Pierwszym elementem wymagającym sprawdzenia jest akumulator (wraz z przewodami i klemami). Po ewentualnej wymianie lub uzupełnieniu elektrolitu przyczyn z rozruchem należy szukać w kondycji okładu zapłonowego. W dieslach mogą to być świece żarowe (lub ich sterowniki), szczególnie wrażliwe w starszych konstrukcjach. W nowszych konstrukcjach z wtryskiem bezpośrednim niedostatecznie wysoka temperatura świec żarowych może skutkować nie tyle kłopotami z rozruchem, lecz uszkodzenia okładu korbowego.

Zwłaszcza w samochodach benzynowych podczas ujemnych temperatur mogą występować kłopoty z odmą, objawiające się szarpaniem podczas ruszania oraz czarnym kolorem spalin. Podobne problemy w dieslach skutkują nadmiernym wzrostem prędkości obrotowej, wynikającej ze spalania oleju silnikowego (zasysanego z misy olejowej), co w dalszej perspektywie oznacza drogą w usunięciu awarię.

Hamulce

Często zdarza się, że po mroźnej nocy występują utrudnienia z odblokowaniem hamulca pomocniczego (ręcznego). Ewentualna jazda z zaciągniętym ręcznym to nie tylko zwiększone zapotrzebowanie na paliwo, ale też ryzyko przegrzania linki i elementów ciernych. Lepiej więc podczas parkowania na zewnątrz, nie zaciągać hamulca pomocniczego, np. zabezpieczając auto przed stoczeniem za pomocą klinów.

Filtry

Przed nastaniem pierwszych przymrozków warto skontrolować stan filtrów powietrza i paliwa. Zbyt niska przepustowość to zwiększone prawdopodobieństwo problemów z rozruchem. Dla komfortu zaś dobrze jest zadbać o filtr kabinowy oraz zlecić przegląd klimatyzacji (przed zimą i wczesną wiosną).

Ochrona przed korozją

Przygotowanie auta do sezonu zimowego, jak również weryfikację stanu najważniejszych podzespołów, dobrze jest zlecać fachowcom. Solidny serwis, taki jak Nissan Dyszkiewicz, to właściwy adres. Mechanicy ocenią kondycję poszczególnych elementów mechanicznych i karoseryjnych. Usunięcie zanieczyszczeń, takich jak błoto pośniegowe zmieszane z solą drogową, to podstawa ochrony antykorozyjnej.

Jakie zalety ma praca na magazynie?

0
Jakie zalety ma praca na magazynie

Zatrudnienie w magazynie kojarzy się zazwyczaj z ciężką pracą fizyczną, która jest w dodatku niezbyt dobrze płatna. Wbrew pozorom takie zajęcie może mieć jednak wiele zalet. Podejmując je, warto więc być świadomym nie tylko jego wad, lecz także korzyści, które z niego płyną.

Czy warto kupić spodnie bojówki?

0
bojówki

Spodnie bojówki w modzie męskiej są już naprawdę bardzo długo. Ich debiut szacuje się na lata 90- te, kiedy to praktycznie każdy mężczyzna, niezależnie od wieku miał w swojej szafie te właśnie spodnie. Na jakiś czas bojówki wyszły z mody, jednak zauważyć można że ostatnio spodnie te wróciło do łask i coraz więcej mężczyzn decyduje się je kupować. Co powinniśmy o nich wiedzieć? Kto powinien się na nie zdecydować?

Spodnie bojówki – inaczej męskie spodnie cargo

Spodnie bojówki, nazywane są niekiedy również spodniami cargo. Ich cechą charakterystyczną jest luźny fason, jednak nogawki są proste lub zwężane, do tego mają zazwyczaj dwie duże kieszenie zapinane na klapy, które znajdują się w bocznej części nogawek. Jakiś czas temu, na spodnie te decydowali się rybacy, grzybiarze oraz trekkingowcy. Jednak dzisiaj stanowią doskonały elementy stroju w męskiej modzie miejskiej.

Dlaczego warto zdecydować się na spodnie bojówki?

Zdecydowanie najbardziej spodnie bojówki kojarzą się z wojskowymi oraz osobami, które są miłośnikami survivalu. Osoby te, decydują się na bojówki, ponieważ charakteryzują się wytrzymałością, są praktyczne, a do tego bardzo wygodne. Ich kolorystyka jest całkowicie przemyślana, dlatego dzięki nim, można doskonale wtopić się na różne rodzaje terenu. Oczywiście bojówki nie są zarezerwowane tylko do wyjścia w teren. Każdy mężczyzna, który lubi ten typ odzieży, może sobie pozwolić na takie spodnie. Można zauważyć, że teraz bojówki są pożądanym elementem stylu miejskiego.

Co wyróżnia bojówki?

Każdy, kto zdecyduje się na spodnie jakimi są bojówki, może być pewny że spodnie te są bardzo wygodne, jak również wytrzymałe. Nie musimy wybierać, pomiędzy wygodę jaką dają spodnie dresowe, a wytrzymałość jaką zapewniają jeansy. Dzięki bojówkom, możemy mieć i jedno i drugie.

Bojówki mają do tego nierzadko, wiele różnych, dodatkowych udogodnień. Bardzo często możemy spotkać te spodnie z różnymi kieszeniami – biodrowymi, udowymi, tylniki, ale możemy także kupić modele, które nie mają kieszenie przy pasku, albo nie mają ich wcale. Bojówki zazwyczaj mają dołączony regulowany pas, dzięki czemu każdy jest w stanie dopasować je do siebie. Obecnie zakup tego typu spodni nie będzie dla nikogo stanowił żadnego problemu, ponieważ możemy je zakupić, zarówno w sklepie stacjonarnym, jak również w sklepie internetowych, a mają je w swojej ofercie nie tylko popularne sieciówki, ale również wprowadza je do swojej oferty coraz więcej luksusowych domów mody.

Jakie powinny być uszczelki gumowe?

0
uszczelka

Uszczelki gumowe, zgodnie z nazwą, są zrobione z gumy. Guma to tworzywo, jakie pozwoli na tworzenie produktów w rozmaitych formach oraz rodzajach. Uszczelki gumowe to różnorodne produkty gumowe stosowane do uszczelniania. W skład artykułów tego typu wchodzą nie tylko uszczelki płaskie, jednak także zrobione w postaci profili o rozmaitych modelach – od przekroju kwadratowego, prostokątnego, okrągłego, aż po niezwykle wymyślne kształty robione na bazie projektów klienta.

Charakterystyka uszczelek gumowych

Czemu to akurat guma jest najchętniej stosowanym materiałem w produkcji uszczelek? Gdyż łączy ona w sobie wszelkie cechy do tego potrzebne – uniwersalność, pozwalającą przystosować się do kształtu elementów, na jakie jest zakładana, elastyczność, umożliwiającą działać z niej artykuły właściwie każdego typu, natomiast także wytrzymałość oraz trwałość na rozmaitego typu elementy zewnętrzne. Niewątpliwie do produkcji uszczelek stosuje się gumy rozmaitych typów – każdy spośród nich ma inny skład, co determinuje posiadane poprzez uszczelkę wartości, natomiast tymże samym wykorzystanie.

Uszczelki gumowe mogą być zrobione z formy, metodą wtryskową czy prasowalniczą. Technologia ta stosowana jest przede wszystkim wtedy, jeśli potrzebne jest zrobienie dużej ilości uszczelek czy ich kształt potrzebuje stworzenia właściwej formy. Koszt specjalnie skonstruowanej formy jest stosunkowo duży, zatem to wyjście sprawdzi się tylko w wypadku, jeśli jest potrzeba zrobienia ogromnej ilości uszczelek.

Wykorzystanie uszczelek gumowych

Zgodnie z tym, co zostało napisane – wykorzystanie wyrobów gumowych jest uwarunkowane od typu produktu oraz formy, jaka została wybrana do jego zrobienia. Z reguły uszczelki gumowe stosowane są w branży budownictwa, motoryzacji, w dziedzinie wentylacyjnej lub filtracyjnej, w szeroko zrozumianym rynku produkcyjnym oraz przemysłowym, natomiast również przy fabrykacji rozmaitego rodzaju maszyn.

Uszczelki z gumy litej oraz komórkowej

Przeważnie widziane są uszczelki zrobione z gumy litej czy komórkowej, odpowiednio – pełnej oraz porowatej. Guma komórkowa ma wykorzystanie w budownictwie, motoryzacji, maszynach rolniczych, konstrukcjach stalowych oraz branży reklamowej. Można je dobrać do określonych rozwiązań, gdyż są w rozmaitego typu kształtach oraz rozmiarach. Zdarza się, iż wytwórcy umożliwiają na dostosowanie tychże parametrów do danych potrzeb klientów. Guma pełna służy do produkcji uszczelek, jakie nasuwane są na różnorodne krawędzie, również ostre (guma zabezpiecza w takim wypadku wystający element).

Pożyczki ratalne – nawet do 60 miesięcy

0
Pożyczki ratalne

Pożyczki ratalne to popularne rozwiązanie oferowane zarówno przez banki, jak również firmy pozabankowe. Taką pomoc finansową w banku możemy uzyskać jednak dopiero po spełnieniu określonych zasad. Bardzo często zdarza się, że pożyczki na raty udzielane są wyłącznie osobom z wysoką zdolnością kredytową. Wówczas warto zwrócić uwagę na ofert parabanków, które są dostępne niemalże od ręki. Taką pożyczkę możemy zaciągnąć nawet na 60 miesięcy, dzięki czemu spłata nie będzie dużym obciążeniem.

Składniki wynagrodzenia za pracę

0
składki

Dla wielu osób jedynym składnikiem wynagrodzenia jest wynagrodzenie zasadnicze, czyli pieniądze wypłacane przez pracodawcę na mocy umowy o pracę. Jednak czy wiesz co poza wynagrodzeniem zasadniczym wchodzi w grę w wynagrodzeniem za pracę. Jak wygląd to w przypadku godzin nadliczbowych? Przekonaj się!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/skladniki-wynagrodzenia-za-prace/ 

Co poza wynagrodzeniem zasadniczym?

Poza wynagrodzeniem zasadniczym w grę wchodzą składniki takie jak:

 • premie,
 • dodatki.

Mówiąc o dodatkach można powiedzieć o dodatku:

 • stażowym, 
 • służbowym, 
 • funkcyjnym, 
 • za znajomość języków obcych,
 • oraz dodatku za pracę w warunkach szkodliwych.

W takim przypadku to pracodawca decyduje czy wprowadzić dodatkowe składniki wynagrodzenia. On sam określa też ich wysokość.

Kodeks Pracy nakazuje natomiast wypłatę dwóch dodatkowych składników wynagrodzenia:

 • dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych,
 • dodatku za pracę w porze nocnej.

Wynagrodzenie za pracę – godziny nadliczbowe

W godzinach nadliczbowych przysługuje Ci wynagrodzenie za każdą przepracowaną godzinę. Takie wynagrodzenie pracownik otrzymuje systematycznie przez cały czas.

To nie koniec. Masz prawo do rekompensaty, dodatku do wynagrodzenia, a także czasu wolnego.

Dodatek do wynagrodzenia może wynieść odpowiednio:

 • 100% wynagrodzenia za robotę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, niedziele i święta, które nie są dniami pracy dla pracownika, według obecnie obowiązującego czasu pracy.

Dodatek ten pracownik może otrzymać za pracę w dniu wolnym od pracy w zamian za pracę w niedzielę czy święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

 • 50% wynagrodzenia – przysługuje pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w dni będące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Wyjątkiem jest praca nadliczbowa w porze nocnej (za nią pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia).

Zobacz też: http://www.piotrnatanek.pl/potracenie-z-wynagrodzenia/

Jakie trapery męskie wybrać w tym sezonie?

0
Trapery męskie

Trapery męskie to obuwie, które doskonale sprawdzi się jesienią oraz zimą. Funkcjonalne, ciepłe i w sam raz na trudne warunki atmosferyczne. To dlatego każdy pan powinien mieć w swojej szafie przynajmniej jedną uniwersalną parę, która doskonale sprawdzi się na każdą okazję. Warto wiedzieć, co brać pod uwagę podczas wyboru idealnych traperów męskich, jakie funkcje powinny spełnić oraz, w jakich stylizacjach je nosić, aby wydobyć ich charakter.

Jak wybrać najlepsze trapery męskie?

W tej chwili wybór jest naprawdę ogromny. Trapery męskie produkowane są przez praktycznie wszystkich projektantów oraz firmy odzieżowe. To dlatego łatwo znaleźć model, który dopasuje się do indywidualnych wymagań. Warto jednak wiedzieć, na jakie kwestie zwrócić szczególną uwagę. W końcu trapery to buty, które powinny posłużyć przez dłuższy czas i sprawdzić się w tak trudnym okresie, jakim jest jesień oraz zima, kiedy to warunki atmosferyczne nie są zbyt sprzyjające. Trapery przede wszystkim powinny mieć grubą i stabilną podeszwę. Istotne jest także to, aby była ona całkowicie antypoślizgowa. Tylko w taki sposób można korzystać z nich, chociażby na lodzie czy podczas opadów deszczu.

Na jakie kolory natomiast zwrócić uwagę podczas zakupów? W tym sezonie, ale nie tylko, dużą popularnością cieszą się kolory uniwersalne, które zestawić można spokojnie w każdej stylizacji. Przede wszystkim trapery dla panów powinny być czarne, szare lub brązowe. Odcieni jest naprawdę wiele. Oczywiście nic nie stoi również na przeszkodzie ku temu, aby bawić się modą i tym samym zdecydować się na barwy, które od razu rzucają się w oczy. O jakich mowa? Z całą pewnością o wszelkich odcieniach niebieskiego oraz czerwieni. To właśnie one dają się zapamiętać i na pewno zrobią dużą furorę.

Z czym można zestawić trapery męskie?

Trapery są stosunkowo łatwe do połączenia w każdej stylizacji. Głównie za sprawą tego, że pasują one do wszystkiego, a więc założyć je można, zarówno do ubrań eleganckich, jak marynarka czy też do całkowicie codziennych, jak jeansy i koszulka polo. Wiele zależy też od charakteru samych traperów. Niektóre z nich są cięższe, podczas gdy inne to typowo delikatne modele, które zgrabnie wyglądają na nodze. Trapery polecane są głównie na jesień i zimę, czyli zawsze, wtedy gdy robi się mokro lub zaczyna padać śnieg. Dodatkowo wybór traperów damskich ma taki atut, że z całą pewnością doskonale będą one chronić nogę przed chłodem, co jest w tym przypadku ogromnym plusem.

Stoły transportowo-kąpielowe – jakie funkcje są niezbędne

0
Stoły transportowo-kąpielowe

Stoły kąpielowe służą do transportowania i kąpania pacjentów, którzy nie są w stanie poruszać się samodzielnie. Przeznaczone są one dla osób, które stale przebywają w pozycji leżącej, w związku z czym nie mogą o własnych siłach korzystać z prysznica lub wanny. Urządzeń tych używa się wewnątrz budynków, takich jak szpitale lub domy opieki. Stanowią one codzienne narzędzie pracy personelu medycznego i opiekunów. Są łatwe w obsłudze i charakteryzują się solidną konstrukcją. Najlepsze modele wyposażone są ponadto w szereg ułatwiających eksploatację udogodnień i funkcji. O tych właśnie ułatwieniach opowiadał będzie dzisiejszy artykuł.

Stół transportowo-kąpielowy – podstawowe elementy

Podstawę tych urządzeń stanowi rama, która powinna być wykonana z wysokiej jakości stali. Elementy te zazwyczaj są zabezpieczone przed powstawaniem korozji za pomocą malowania proszkowego. Dzięki temu są one także odporne na zarysowania, otarcia i drobne uszkodzenia mechaniczne. Na ramie zamocowana jest wanna wykonana z PCV. Jest ona wodoszczelna i łatwa do utrzymania w czystości. Wyposażona jest ona w poduszkę oraz odpływ. Po zabiegu wannę taką można z łatwością zdezynfekować.

Funkcje i udogodnienia wózków kąpielowych

Aby urządzenia te były funkcjonalne i bezpieczne wyposażone powinny być w skrętne koła, a także koło kierunkowe. Dzięki temu sterowanie stołami kąpielowymi jest wygodne i nie wymaga dużego wysiłku. Koła obowiązkowo powinny mieć pozycję blokady, co pacjentowi zapewnia bezpieczeństwo. Znacznym ułatwieniem jest także hydrauliczna regulacja wysokości. Umożliwia ona dopasowanie wysokości wanny do indywidualnych potrzeb. Wykonywanie zabiegów higienicznych znacznie ułatwiają znajdujące się po bokach odchylane barierki. W niektórych modelach podczas kąpieli pacjent może przebywać w pozycji Trendelenburga lub anty-Trendelenburga.

Gdzie kupić dobry stół transportowo-kąpielowy

Zarówno w przypadku sprzętu medycznego, jak i mebli kluczową kwestią jest oczywiście jakość wykonania. To od wytrzymałości poszczególnych elementów zależy bezpieczeństwo pacjenta. Istotną sprawą jest także wygoda personelu medycznego i opiekunów. Jeśli więc szukasz wysokiej jakości mebli medycznych, skieruj swoje kroki pod sprawdzony adres. Firma www.innow.pl. jest doświadczonym producentem sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, a produkowane przez nią stoły transportowo-kapielowe wyposażone są w szereg ułatwiających codzienne użytkowanie funkcji. Sprawdź jej ofertę już dziś i przekonaj się, co możesz zyskać.

Jak dobrać rower dla dziecka

0
Dzieci na rowerach

Dzieci rozsadza energia, biegają, skaczą i nigdy nie są zmęczone. Zadaniem rodziców jest ukierunkowanie tej naturalnej aktywności. Możliwości jest wiele, ważne aby dziecko jak najwięcej przebywało na świeżym powietrzu.

Idealnym rozwiązaniem jest jazda na rowerze, zwłaszcza gdy rodzice również lubią wycieczki rowerowe. To nie tylko okazja do aktywności fizycznej, ale także do wspólnego spędzania czasu i zwiedzania najbliższych okolic. Dla budowania wzajemnych relacji jest to bezcenne. Nim jednak zaczną się wspólne wycieczki rowerowe, trzeba kupić maluchowi rower i nauczyć go na nim jeździć. Nasz krótki artykuł podpowie jak to zrobić prawidłowo.

Jak dobrać rower dla dziecka?

Dzieci uwielbiają jeździć na rowerze i mogą to robić przez cały dzień. Warunek jest jednak jeden, w początkowym okresie nauki nie mogą zrazić się do roweru. To zadanie spoczywa głównie na rodzicach. Źle dobrane pierwsze rowerki mogą spowodować uraz dziecka i nie będzie chciało jeździć na rowerze, dotyczy to zwłaszcza dziewczynek. Rower dla dziecka zawsze należy dobrać indywidualnie, nie do jego wieku, ale do wzrostu, wagi i siły dziecka.

Rowerek biegowy

To najczęściej pierwszy rowerek kupowany dla dziecka. Jest to bardzo prosty sprzęt mający tylko ramę, kierownicę i dwa koła. Napędem w rowerku biegowym są nóżki malucha. Dzięki takiemu rowerkowi dziecko uczy się przede wszystkim utrzymywać równowagę, koncentrować na jeździe i panować nad kierunkiem jazdy. Wszystkie te umiejętności bardzo przydadzą mu się, gdy przesiądzie się już na prawdziwy rower.

Rowerek biegowy można kupić dziecku, które dobrze opanowało umiejętność chodzenia. Najczęściej jest to między 2 a 3 rokiem życia. Wybierając rowerek biegowy koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego wagę. Tak małe dziecko nie ma dużo siły, a musi nad nim dobrze panować, dobrym rozwiązaniem są rowerki drewniane lub aluminiowe. Mała waga rowerku biegowego ważna jest także dla rodziców, którzy często w drodze powrotnej muszą go nieść, bo dziecko się zmęczyło.

Wielkość rowerku biegowego musi być także dopasowana do wzrostu dziecka, które bez problemu powinno na niego wsiadać. Siedząc na siodełku musi całymi stopami dotykać ziemi, umożliwi mu to swobodne odpychanie nogami i hamowanie w razie potrzeby.

rowerek dla chłopca

Rowery dla przedszkolaków

Już dla 3-latka można kupić tradycyjny rower z pedałami i łańcuchem. Pierwsze dni mogą być trudne, ale dobrze dobrany rozmiar roweru znacznie ułatwi zadanie. Rower dla 3-latki na początek powinien posiadać dodatkowe kółka boczne. Dziewczynki z zasady są ostrożniejsze i odczuwają lęk. W miarę opanowania równowagi można kółka boczne najpierw nieco podnieść a później odpiąć.

Z reguły chłopcy lepiej radzą sobie z jazdą na rowerze, więc rower dla chłopców w wieku 3 lat nie musi mieć bocznych kółek, zwłaszcza jeżeli wcześniej jeździł na rowerze biegowym.

Jak wybrać rowerek dla dziecka?

Wbrew pozorom nie jest to takie proste, ponieważ należy brać pod uwagę kilka bardzo ważnych kryteriów:

 • wzrost dziecka.
 • wysokość kroku,
 • długość rączek.

W zależności od tych wymiarów można wybrać rower najlepiej dostosowany do wzrostu dziecka i jego możliwości. Wybierając rozmiar roweru trzeba brać pod uwagę rozmiar kół, rozmiar ramy, wysokość kierownicy i siodełka. Te dwa ostatnie najczęściej mają możliwość regulacji.

Aby wybrać rower dla dziecka najlepiej jest dokonać przymiarki w sklepie. Można wtedy sprawdzić czy dziecko czuje się na nim swobodnie, odpowiada mu model i kolor. Nie zawsze jest to możliwe, bo rower dla dzieci to najczęściej prezent z okazji urodzin, imienin lub komunii. Pozostaje wybór sprzętu na podstawie ogólnych tabel.

Najważniejsza jest wysokość kroku, która daje dziecku swobodę wsiadania na rower, panowania nad nim i hamowania w nagłych sytuacjach. W celu zmierzenia tej wysokości należy umieścić między nogami dziecka książkę (jak najbliżej krocza) i zmierzyć odległość między podłogą a górną krawędzią książki. Jest to bardzo istotne dla wyboru wysokości ramy, dziecko musi swobodnie wsiadać na rower i z niego schodzić.

Drugą ważną wielkością jest rozmiar kół, która podawana jest w calach. Rowery dla 3-latków mają najczęściej 12 cali. Większy dla 4-latka ma koła wielkości 16 cali, taki rower może posłużyć przez 2-3 lata, potem trzeba będzie zmienić na rower o kołach wielkości 18 cali.

Rowerów dziecięcych jest bardzo dużo, więc nie ma problemu wybrania tego idealnego. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci w wieku 4-6 lat. Rower dla 4-latki musi być zdecydowanie lżejszy niż dla chłopca w tym samym wieku. Po prostu ma zdecydowanie mniej siły. Łatwiej jej będzie ruszać i utrzymać rower w równowadze. Najlepsze będą rowerki wykonane z aluminium.

rower dla dziewczynki

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Najlepiej zacząć to jak najwcześniej, już kilkunastomiesięczne dziecko można stopniowo oswajać z jazdą na rowerze. Wozić je na dodatkowym siodełku lub w specjalnej przyczepce rowerowej. Dziecko oswoi się z pędem powietrza, zmienną prędkością roweru. 

Pierwszy etap to rowerek biegowy, który uczy dziecko łapania równowagi. Już na tym wstępnym etapie warto uczyć dzieci podstawowych zasad bezpieczeństwa. Podstawą jest kask na głowę chroniący przed urazami. Na początkowym etapie wskazane są także ochraniacze na kolana i łokcie, ewentualne upadki będą mniej bolesne.

W wieku 3-4 lat przychodzi czas na rower napędzany pedałami. Początki mogą być trudne, więc warto wybrać rower z bocznymi kółkami. W zależności od dziecka mogą być potrzebne na kilka tygodni lub kilka miesięcy. W miarę opanowywania przez dziecko roweru można podnieść kółka boczne i po jakimś czasie ostatecznie z nich zrezygnować. Nie należy robić nic na siłę, wcześniej czy później dziecko opanuje jazdę na dwóch kółkach. 

Inną metodą jest uczenie jazdy za pomocą kija wsadzonego za siodełko. Wymaga to większego wysiłku od rodzica, ale jest szybszą metodą, zwłaszcza w przypadku dzieci, które wcześniej jeździły na rowerku biegowym.

Przy wyborze roweru dla dziecka nie można brać pod uwagę tylko wzrostu i wieku, bo u dzieci może wyglądać to bardzo różnie. Prawidłowe dobranie roweru dziecięcego powinno przede wszystkim uwzględniać rozmiar ramy i rozmiar kół. Nie można zapomnieć o hamulcach, które zapewniają bezpieczeństwo. Muszą być umieszczone na kierownicy blisko manetki, by mała dłoń dziecka bez problemu je objęła. Dzieciom znacznie łatwiej jest opanować hamowanie za pomocą hamulców tylnych uruchamianych pedałami.

Zakup roweru dla dziecka to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla rodziców, ale przede wszystkim dla malucha. Własny rowerek oznacza dla niego większą samodzielność, możliwość pochwalenia się przed innymi dziećmi i oczywiście dłuższe wycieczki wspólnie z rodzicami.

ZOBACZ TEŻ